Dlaczego piszemy o Stowarzyszeniu Kultury Chrześcijańskiej im. ks. Piotra Skargi?

Kościół trawi kryzys, nasza cywilizacja gubi się w odmętach nowych ideologii. Są jednak miejsca i organizacje, takie jak Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. ks. Piotra Skargi, które mogą odgrywać niezwykle istotną rolę w życiu polskiego katolika. To miejsca, gdzie ludzie wierzący mogą odnaleźć wsparcie duchowe, kształtować swoją wiarę i aktywnie uczestniczyć w życiu Kościoła. Oto, jak może się to stać:

Edukacja religijna i wzrastanie w wierze

Stowarzyszenie tworzy przestrzeń duchową, gdzie katolicy mogą spotykać się i dzielić wiarą. Wspólna modlitwa, Msze Święte, spotkania modlitewne i wyjazdy na pielgrzymki umożliwiają budowanie głębokich więzi duchowych. Na stronie oficjalnej SKCh im. Ks. Piotra Skargi (piotrskarga.pl) nie brakuje relacji i galerii zdjęć z tego typu wydarzeń.

Wzmacniają to również liczne pisma i książki, jakie wydają konserwatywni katolicy z Krakowa. Najpopularniejsze z nich to „Przymierze z Maryją” (aż 200 tys. nakładu!) i „Polonia Christiana”. Najpopularniejszą z książek Stowarzyszenia – dotyczącą objawień i tajemnic fatimskich – otrzymało na przestrzeni półtorej dekady aż milion osób!

Działacze Stowarzyszenia tradycję katolicką traktują na poważnie. Jako nieliczni w Polsce lubią nawiązywać i powracać do Mszy Wszechczasów, czyli Eucharystii odprawianej w przedsoborowym rycie. W ich mediach internetowych (jak np. w telewizji PCh24TV) czy też na spotkaniach publicznych często występują duchowni katoliccy, którym jest bliskie takie podejście do skarbów Kościoła. 

Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. ks. Piotra Skargi oferuje także możliwość pogłębiania wiedzy teologicznej, uczestniczenia w konferencjach i wykładach, które pomagają w duchowym rozwoju i poszukiwaniu odpowiedzi na pytania dotyczące wiary. Ponad 100 wydarzeń publicznych w roku, w różnych miejscach kraju, jest organizowanych właśnie z inicjatywy lub przy współpracy ze Stowarzyszeniem. Część z nich, czy to dla Darczyńców, czy też dla gości z zewnątrz, odbywa się w Centrum Konferencyjnym w Zawoi – jednym z nielicznych na mapie Polski ośrodków, który w 100 procentach ufundowali darczyńcy Stowarzyszenia.

O innych przykładach działalności SKCh im. Ks. Skargi można też przeczytać w tym artykule na naszym blogu.

Kultura chrześcijańska to podstawa życia duchowego

skch-im-ks-piotra-skargi-pielgrzymki-do-fatimy

Stowarzyszenie dba także o promocję katolickiej kultury i tradycji poprzez przypominanie dzieł tradycyjnej kultury chrześcijańskiej, które pozwalają katolikom sięgać do źródeł ich wiary. W ten sposób pomaga katolikom w kształtowaniu ich sumienia, poprzez swoje pobożne materiały zachęcając do życia zgodnie z tradycyjnymi naukami Kościoła i niezmienną moralnością katolicką.

Często też łączy się to z przeżyciami duchowymi i żywym doświadczaniem wiary, jak np. podczas pielgrzymek do Fatimy, które dwa razy w roku SKCh im. Ks. Piotra Skargi funduje dla swoich najlepszych darczyńców miesięcznych.

W życiu polskiego katolika Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. ks. Piotra Skargi może zatem odgrywać istotną rolę, umożliwiając głębsze zrozumienie i praktykowanie wiary, a także angażowanie się w działalność na rzecz wspólnoty i społeczeństwa. To miejsce, w którym wierni mogą rozwijać swoje duchowe życie, integrować się z innymi wierzącymi i realizować nauki Ewangelii w praktyce.

Nasze kongresy, konferencje, czy Kluby „Polonia Christiana” to już stały element katolickiego życia publicznego w Polsce. Są osoby, nasi wieloletni Przyjaciele – i znam ich wielu – których nie trzeba zapraszać, czy też nakłaniać do przybycia na nasze wydarzenia. Czują się z nami związani i wiedzą, że to wszystko robimy dla nich. Kiedy np. dzwonią do mnie, pytają wprost: >Piotrze, kiedy organizujecie Kongres, bo chciałbym zarezerować sobie termin?<   – mówi Piotr Kucharski, szef Działu Kontaktów Publicznych w SKCh im. Ks. Piotra Skargi

KOPIOWANIE TREŚCI ZABRONIONE

© 2019 All Rights Reserved